iCloud Kilidi Nedir ve Nasıl Açılır?

iCloud Kilidi Nedir ve Nasıl Açılır? Tüm Detaylarıyla iPhone Etkinleştirme Kilidi Kırma İşlemi

iPhone5 ve sonraki sürümlerde görülen iCloud kilidi ve telefonu etkinleştirme olayı bu telefonları ikinci el olarak alanların fazlasıyla başını ağrıtmakta. Yazımızda telefonunu etkinleştirme sorunu yaşayanlar için çözüm yollarını yazacağız.

iPhone5 ve sonraki sürümü olan iPhone 6 ayrıca iPhone 6 Plus  iPhone 6S iPhone 6S Plus iPhone 7 iPhone 7 Plus model telefonlarda bildiğiniz gibi hattınızı ilk taktıktan sonra işletim sistemi, telefonu Apple ID adı verdiği bir yöntemle etkinleştirmeyi istemekte.

Bunu bir kez yaptığınızda ise telefon o Apple-ID ile ilişkilendirilmiş hale geliyor ve sonraki sıfırlama ve güncelleme yapılacağı zamanlarda bu elektronik posta adresi ve şifre ile öncelikle sizden onay alıyor.

Konumuz telefonunu ikinci el alıp bu kilide takılan kişiler için. Şöyle ki, telefonu ikinci el aldınız ve bu durumdan hiç haberiniz yok, yanlışlıkla telefonu sıfırla dediniz ve karşınıza; telefonu etkinleştirmek için şu posta adresiyle oturum açın ibaresi geldi. Ve sorun yine şurada ki bu elektronik posta adresi sizin değil, telefonun ilk sahibinin. Dolayısı ile şifreyi de bilmediğiniz için telefonu etkin konuma getiremiyorsunuz. iCloud kilidi denilen şey tam anlamıyla bu.

Apple, telefon çalınmalarının önüne geçmek için böyle bir önlem almış. Ayrıca bunun haricinde telefonun ayarlar menüsünde "Telefonumu Bul" seçeneği de yer alıyor ve bunu seçtiğinizde, telefon açıldığı durumda nerede olduğunu görebiliyor ve takip edebiliyorsunuz.

Bu kilidi kırmak için çeşitli yöntemler tabi ki mevcut ancak çok zor olduğunu belirtelim. Yazımızda bu işlemden, iCloud kilidi açma işleminden bahsedeceğiz.


iCloud Kilidi Nasıl Kırılır?


iOS'un önceki sürümlerinde bulunan bir açık sayesinde iTunes üzerinden telefon kırılabiliyordu. Kırılabiliyordu diyoruz çünkü bu yöntem artık çalışmıyor durumda ve iOS 9 sürümü ile birlikte Apple bu açığı kapatmış bulunuyor.

iPhone 5 ve iPhone 6, iTunes kullanılarak nasıl kırılıyordu peki? Windows üzerinden hosts dosyası düzenlenerek Apple sunucusu yerine üçüncü parti bir sunucu ip adresine yönlendirme yapılıyordu. Ve bu üçüncü parti sunucu, elektronik posta adresi veya şifre gözetmeksizin telefona etkinleştirme tamamlandı mesajı döndürüyor, telefon böylece açılabiliyordu.
Söylediğimiz gibi son güncelleme ile bu açık kapatılmış durumda. Bunun haricinde yine bu kısıtlamayı aşmak için çeşitli yöntemler mevcut. Şöyle ki, İnternet üzerinde dağıtılan Activator,Doulci iPhone Activation Software gibi uygulamaları bilgisayarınıza kesinlikle indirmeyin şuan onlardan elde edeceğiniz tek şey virüs olur çünkü.

Peki, geçelim diğer bir yönteme. Telefonunuzu donanımsal olarak sıfırlamak mümkün. Bunun için telefonun içi açılıyor ve kullanıcı verilerini ayrıca işletim sistemini tutan bellekler, sıfır halleriyle değiştiriliyor. Bunu yaptıktan sonra da tahmin edeceğiniz üzere telefon ilk kez açılıyormuş gibi elinize dönüyor. Yani iPhone donanımsal olarak kırılıyor.

Aşağıdaki video ile bu işlemin nasıl yapıldığını izleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Şöyle ki, bu söylemesi çok basit bir şey olmasına rağmen gayet zor ve profesyonellik gerektiren bir işlem. Çünkü telefonun ana kartına bağlı modüller ısıtıcı yardımıyla lehim noktaları eritilerek ayrılıyor ve yine aynı yerlere lehim yapılıyor.

#buttons=(Kapat!) #days=(20)

Beylikdüzü Apple Servis Ara
Ok, Go it!